Boşanma Davası

Ücretsiz Boşanma Davası Dilekçesi

Written by bosanmaavutakim

Ücretsiz boşanma davası nasıl açılır yazımızda, boşanma avukatı olmadan nasıl davacı olabileceğinizi anlattık. Bu yazımızdada boşanma davası dilekçesi nasıl yazılır örnekleri ile anlatmaya çalışacağım.

Ücretsiz Boşanma Davası Dilekçesi
Ücretsiz Boşanma Davası Dilekçesi

Boşanma Davası Dilekçesi

Boşanma davası nasıl açılır yazımızda boşanma davalarının iki türlü olduğundan bahsetmiştik. Birincisi Anlaşmalı boşanma davası. İkincisi çekişmeli boşanma davasıydı. Bu iki dava türü için ayrı ayrı dilekçe yazmak gerekiyor. Her şeyden önce bu dilekçeler hukiki dille hazırlanması gerekmektedir. Başka bir deyişle A4 kağıdına karalama yapar gibi yazılıp verilemez. Bu nedenle biz her iki tür içinde hukuki dille hazırlanmış birden fazla boşanma davası dilekçe örneği ekleyeceğiz.

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçe Örneği

Çekişmeli boşanma gibi detaylı bir dilekçe hazırlamaya gerek yoktur. Hazır dilekçe örneklerini kullanarak mahkemeye başvurabilirsiniz.

Örnek Dilekçe: https://drive.google.com/file/d/1ohOwlrYSfbPk-N-vpjvMbbWv6D03f4t1/view?usp=sharing

Dilekçeyi indirip kendinize göre değiştirdikten sonra kullanabilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Dava Dilekçe Örneği

Bu tür boşanma davaları, taraflardan birinin veya ikisininde boşanmak istememesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Çekişmeli boşanma davasında önemli olan evlilik birliğinde yaşanan sorunların hukuki dille anlatıldığı bir dilekçe hazırlamaktır. Bu tür boşanmalarda dikkat edilmesi gereken nokta anlaşmalı boşanmalarda olduğu gibi basma kalıp hazır dilekçelerin, mahkeme heyeti tarafından pek ciddiye alınmamasıdır.

Çekişmeli boşanmalarda her dilekçe ailenize özel hazırlanmalıdır. Yani evlilik birliğinin sona erme nedenlerinin tek tek yazılması ile oluşturulmalıdır. Buda yetmez bu delillerinde tek tek kanıtlanması lazımdır. Başka bir deyişle ispat edip dilekçenize eklemeniz gerekmektedir.

Başka bir önemli nokta tanıklar. Dilekçenizdeki boşanma nedenlerinize şahit olan tanıkların kimler olacağı ve hangi olaya olacağı yazılmalıdır. Ayrıca hazırlayacağınız dilekçede çocuğunuz varsa velayati, nafaka, maddi-manevi tazminat vb. isteklerde yazılmalıdır.

  1. https://drive.google.com/file/d/1ohOwlrYSfbPk-N-vpjvMbbWv6D03f4t1/view?usp=sharing
  2. https://drive.google.com/file/d/1ohOwlrYSfbPk-N-vpjvMbbWv6D03f4t1/view?usp=sharing
  3. https://drive.google.com/file/d/1ohOwlrYSfbPk-N-vpjvMbbWv6D03f4t1/view?usp=sharing ( Şiddetli geçimsizlik dilekçe örneği )

Yukarıda 3 farklı çekişmeli boşanma dava dilekçe örneği mevcut. Ancak belgeleri indirip kendizine göre düzenlemeyi unutmayın. Son olarak size tavsiyem boşanma avukatı tutmanız.

About the author

bosanmaavutakim

1 Comment

Leave a Comment