Boşanma Davası

Ücretsiz Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Written by bosanmaavutakim

Boşanma davası nasıl açılır? Yazımızdaki boşanma şartlarından birini sağlıyorsanız ve boşanmaya kesin karar verdiyseniz. Bireysel olarak direk mahkemeye başvurabilirsiniz. Peki ücretsiz boşanma davası nasıl açılır? Bu dava için boşanma avukatı lazım mı?

Ücretsiz Boşanma Davası

Boşanmak istiyorsunuz ama avukat tutacak paranız yoksa yada ”param yok nasıl bosanma davası açabilirim?” diyorsanız. Doğru adrestesiniz ve çözümümüz mevcut arkadaşlar. Her şeyden önce, bu tür sorunlar genelde belirli bir geliri olmayan veya ev hanımı olup boşanmak isteyen kadınların en çok cevabını aradığı sorulardır. Sonuç olarak bu tür zorda kalanlar için adli yardım (adli müzaheret mevzuat için tıklayın) kanunu mevcuttur. Bu yardımı alanlar yargılama giderlerinden, mahkemece istenilen teminatlardan, dava avukat ile takip ediliyor ise vekalet ücretinden muaf olacaklardır. Tabi bunun için barolar bazı şartlar istiyorlar.

ucretsiz-bosanma-davasi nasil-acilir-madde-334
Adli Yardım – madde 334
ucretsiz-bosanma-davasi-nasil-acilir-madde-335
Madde 335

Adli Yardım İçin İstenilen Belgeler

Bulunduğunuz iledeki barayo gidip gerekli başvuruyu yapmanız lazım. Örneğin İstanbul adli yardım için başvurulması gerekli web sitesi: https://www.istanbulbarosu.org.tr/FooterContent.aspx?ID=73&Desc=Ba

  • Muhtardan alınacak fakirlik belgesi,
  • Muhtardan alınacak ikametgah belgesi,
  • Nüfus cüzdan fotokopisi,
  • Dava için gerekli belgelerin fotokopisi

Avukat Olmadan Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma avukatı olmadan bireysel olarak davacı olabilirsiniz arkadaşlar. Ancak başvuru için aşağıdaki evraklar ile aile mahkemelerine başvurmanız lazım;

  • İki nüsha boşanma dava dilekçesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Varsa eklemek istediği belgeler. ( Konuşma kayıtları, tanıklar, sosyal ağ yazışmaları, videolar vb. )

Bu evraklara ek olarak eğer maddi durumunuz yoksa adli yardım için istenilen belgeleride dosyaya eklemeniz lazım. Başka bir deyişle ücretsiz boşanma davası nasıl açılır diyenler için tüm cevapları vermiş olduk. Aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

About the author

bosanmaavutakim

Leave a Comment